what is piktura motra tone?

Best Answer

(Në foto: Piktura "Motra Tone" e kol Idromenos (Në foto: Autoportret i Piktorit Kol Idromeno) Shkrimi u botua sot në gazetën Shqiptarja.com (print) ... - read more

Second Best Answer

... 1890, vdes motra e dashur Tone, 31 vjeçare. Kola tanimë punon kryesisht në dy fusha, ... Piktura e fundit e Idromenos është "Plaku i Postrribës", ... - read more


Please vote if the answer you were given helped you or not, thats the best way to improve our algorithm. You can also submit an answer or search documents about how do you transfer songs from our ipod to my son s new mp3 player.
what is piktura motra tone? community answerswhat is piktura motra tone Resources

Motra Tone: Kolë Idromeno (born Nikola Arsen Idromeno, 1860–1939) was an Albanian painter, sculptor, photographer, architect and engineer. Biography. ... read more
Aug 15, 2010 · Motra Tone. Category Film & Animation; License ... Ganimete Bllaca - Mir se vjen motra ime (Eurolindi & ETC) - Duration: 7:05. Eurolindi NFM 2,720 views. ... read more
Sa për rrethanat se si asht pikturue piktura Motra Tone muj me thanë se : Tonia u martue me Andrea Shkanjetin. Shkanjetët ishin italianë prej Trentos. ... read more
Sa për rrethanat se si asht pikturue piktura Motra Tone muj me thanë se : Tonia u martue me Andrea Shkanjetin. Shkanjetët ishin italianë prej Trentos. ... read more
Piktura “Motra Tone ... “Motra Tone” u realizua në vitin 1883 dhe qëndroi në shtëpinë e Shkanjetëve, ku ishte e martuar motra e piktorit. ... read more
Piktura me e mire ne bote e cila reziston qe 500 vjet ne galerine e luvrit ne paris Thuhet nga historianet se piktura u punua rresht per kater vite dhe u. ... ... read more
Në këtë dokumentar bënte pjesë dhe piktura shqiptare e Kolë Idromenos, "Motra Tone", ... "Motra Tone", pas një lëngimi të gjatë, ... ... read more
Sa për rrethanat se si asht pikturue piktura Motra Tone muj me thanë se : ... Portretin Motra Tone e mbaj mend qysh se mund të mbajë mend nji fëmijë, ... ... read more
TIRANE - Kolë Idromeno, ashtu siç ka futur në pikturën “Motra Tone” motive etnografike, ... folklorike subjekte kol idromeno piktura . TE FUNDIT. ... read more
Në 1883 ai realizon portretin e motrës së tij "Motra Tone", e quajtur edhe "Mona Liza, ... Piktura e fundit e Idromenos është "Plaku i Postrribës", ... ... read more
“Motra Tone”, kryevepra e Idromenos. ... Kel Marubi, Kol Idromeno, Lidhjes së Prizrenit, Motra Tone, Muzeu i Luvrit, Piktura, “Dasma shkodrane ... ... read more
Piktura Murore (Afresket) Arti bizantin. Në periudhën e ... “Portreti i Skënderbeut” nga Jorgji Panariti dhe “Motra Tone” nga Kolë Idromeno. ... read more
... duhet patjetër të dallohet portreti omonim “Motra Tone” (75X 60), e realizuar nga piktori Kol Idromeno në vitin 1883. ... u realizua portreti i motrës Tone. ... read more
Piktura është njëra nga gjinitë e artit figurativ që ka patur dhe ka lulëzimin e vet në Shkodër. ... Kolë Idromeno: ‘Motra Tone ... ... read more
Vizatimi, Grafika, Piktura ... Në Tiranë u grumbulluan disa nga artistët më të mirë nga i gjithë vendi. portreti Motra Tone . është nismëtar i këtij ... ... read more
Në pesë sallat kryesore të Galerisë Kombëtare të Arteve ndodhen të ekspozuara piktura që paraqesin realitetin shqiptar ... vepra e të cilit “Motra Tone ... ... read more
Kolë Hidromeno 1860-1939. Dhe ndikimi i tij në qytetin e ... In 1883 he realized the first Albanian realistic picture known with the name “Motra Tone”; ... ... read more
... “Porteti i Skëndebeut” nga Jorgji Panariti dhe “Motra Tone” nga Kolë Idromeno. ... Me këto tablo nis rrugën piktura e Rilindjes Shqiptare. ... read more
“Motra në Mbretërinë Time ... Fëmijët e saj me sy të ndritur dinë t’i këndojnë këngët e Fillores dhe në muret e shtëpisë së saj varen piktura të ... ... read more
Motra Tone – Kolë Idromeno. Piktura: Bardhajt Dymbëdhjetë luftëtarë pargaritë në bark ... ... read more
tani pyet ti; pse ta shpifin keto piktura? - sepse jane te shpifura - them une." But this is still too objective. ... Motra Tone eshte nje kryeveper. ... read more
Piktura Pasbizantine ... “Porteti i Skëndebeut” nga Jorgji Panariti dhe “Motra Tone” nga Kolë Idromeno. Me këto tablo nis rrugën ... ... read more
Albanologu shqiptar Robert Elsie, ka botuar disa piktura të Kolë Idromenos. Ai i ka bërë edhe një biografi të shkurtër atij. ... Motra Tone, 1883. ... read more
Motra Tone 1883 (Kolë Idromeno) Wedding in shkodra 1924 (Kolë Idromeno) Çeta e Shahin Matrakut 1930 (Spiro Xega) Scanderbeg 1931 (Spiro Xheka) ... read more
This photo from the TrekLens travel gallery is titled 'pikture Photo'. Gallery; Forums; ... piktura ne sfond njhet me emrin MOTRA TONE eshte nje veper e njohur ne ... ... read more
Motra Tone 1883 (Kolë Idromeno) Wedding in shkodra 1924 (Kolë Idromeno) Çeta e Shahin Matrakut 1930 (Spiro Xega) Scanderbeg 1931 (Spiro Xheka) ... read more
U krijua piktura "Motra Tone" e Kolë Hidromenos. 1885-1924: Jetoi udhëheqësi i Lëvizjes kaçake në Kosovë, Azem Bejta. 1888: Pjetër Doçi u kthye prej ... ... read more
"Motra Tone" punon në Call Center ... Tiranën me grafite ku në qendër është piktura e mirënjohur e “Motres Tone ... e motres Tone sot përballen me të ... ... read more