nikita hrushovi?

Best Answer

Nikita Sergeyevich Khrushchev (15 April [O.S. 3 April] 1894 – 11 September 1971) was a politician who led the Soviet Union during part of the Cold War. - read more

Second Best Answer

Nikita Sergeievic Krushev (rusisht: Ники́та Серге́евич Хрущёв), u lind në Kalinovk më 17 prill 1894., vdiq në Moskë më 11 shtator 1971 ... - read more


Please vote if the answer you were given helped you or not, thats the best way to improve our algorithm. You can also submit an answer or search documents about how do you transfer songs from our ipod to my son s new mp3 player.
nikita hrushovi? community answers

nikita hrushovi Resources

The role of Nikita Khrushchev in the history of the United States of America. ... read more
Nikita Khrushchev was not mentioned in the bulletin. Yet within a few years he triumphed over his rivals to become sole dictator of the Soviet Union. ... read more
NikitA is a Ukrainian pop duo formed in Ukraine by Yuriy Nikitin. The group consists of Dasha Astafieva, Anastasiya Kumeyko. NikitA is one of the most controversial ... ... read more
Nga: Dr. Stavri J. DAJO* Këto ditë mbushen 56 vjet nga vizita historike disadi tore e Nikita Hrushovit në Shqipëri. ... Nikita Hrushovi (1894-1971) ... ... read more
Nikita Sergeyevich Khrushchev (15 April 1894 – 11 September 1971) was the leader of the Soviet Union after the death of Joseph Stalin. He ruled from 1953–1964. ... read more
Nikita Hrushov, Enver Hoxha dhe Mehmet Shehu gjate ecjes ne kembe ne vreshtin e Shtojit kane shkembyer replika mbi vreshtin, ... ishte koha kur Hrushovi, ... ... read more
... Nikita Hrushovi kishte dështuar në shkatërrimin e arkivit të rezervuar për kreun e policisë ... Hrushovi nuk u kushton rëndësi viktimave të proceseve ... ... read more
Ishte fundi i majit të vitit 1959 kur Nikita Hrushovi për të parën dhe të fundit herë po zbriste në tokën shqiptare. Ishte një takim i cili kishte kohë që ... ... read more
Jun 12, 2013 · ESE:JETE PARALELE (KENEDI, HRUSHOVI, ENVER HOXHA) DHE MODELEUDHEHEQJEJESHBA-ja dhe Bashkimi Sovjetik dy superfuqite ne krye te dy blloqeve kundershtare ... ... read more
XHON KENEDI dhe NIKITA HRUSHOV PUNOI Xhon Kenedi : KLEVIS XHYRA ... Hrushovi ishte i bindur se kush ishte Kenedi, por, meqë nuk matej dot me të, ... ... read more
... Nikita Hrushovi dënoi dëbimet si një shkelje të leninizmit, dhe përmbyset shumica e tyre, edhe pse kjo nuk ishte deri në vitin 1991 që Tatarve, ... ... read more
... per permiresimin e marrdhenieve nderkombetare, i cili u aplikua gjate periudhes se qeverisjes se Xhon Kenedi ne SHBA e Nikita Hrushovi ne BS. ... read more
Nikita Hrushovi (1894-1971) ishte udhëheqësi i parë i një vendi të huaj që vizitonte Shqipërinë, në dalje të majit 1959, pas ftesave të përsëritura të ... ... read more
Dy muaj pasi administrata e Kenedisë ua ndaloi amerikanëve çdo transaksion me Kubën, lideri i Bashkimit Sovjetik në atë kohë, Nikita Hrushovi priti në një ... ... read more
Vizita e ish-kreut sovjetik Nikita Sergejeviç Hrushov në Shqipëri, në muajin maj 1959, ... Lufta e Ftohtë, kur Hrushovi kërcënonte SHBA nga Kombinati! ... read more
Të vërtetën sesi kanë rrjedhur ngjarjet e la të nënkuptohej pikërisht Nikita Hrushovi në përvjetorin e 10-të e vdekjes së Stalinit në vitin 1963. ... read more
Këtu ndikoi era e re e politikës për një bashkëpunim të ri me Perëndimin që solli Nikita Hrushovi e edhe sulmi që Hrushovi i bëri Stalinit si diktator. 28 ... ... read more
Këtu ndikoi era e re e politikës për një bashkëpunim të ri me Perëndimin që solli Nikita Hrushovi e edhe sulmi që Hrushovi i bëri Stalinit si diktator. 28 ... ... read more
Xhejzën Meknju tregon këtë fakt interesant: “Në vitin 1959 Nikita Hrushovi mburrej para një ministri amerikan: “Juve amerikanëve mund t’jua hedhësh fare ... ... read more
Feb 28, 2010 · hrushovi ne shqiperi-kruscev in ... 11 setembre 1971 muore Nikita Kruscev ... Paolo Favarin 217 views. 1:02 Nikita Sergejewitsch Chruschtschow ... ... read more
Rrëfimi i Ngjelës: Nikita Hrushovi, 12 ditë vizitë-farsë në Shqipëri. Sep 28, 2011. 1. SHPËRNDAJE. Facebook. Twitter. tweet; Spartak Ngjela dje ne promovimin ... ... read more
Apr 20, 2011 · HRUSHOVI, E VERTETA E VIZITES NE SHQIPERI - Duration: 24:57. ... 11 settembre 1971 muore Nikita Kruscev - Duration: 1:03. Paolo Favarin 892 views. ... read more
Udhëtimi që Nikita Hrushovi ka ndërmarrë në Shqipëri, në vendin më të vogël satelit sovjetik, ka shkaktuar jo pak shqetësim në Italinë fqinje. ... read more
Në vitin 1953, menjëherë pas vdekjes së Stalinit u hap një fazë e re në marrëdhëniet ndërkombëtare sepse Nikita Hrushovi pasardhësi i tij, ... ... read more
Hrushovi e shpalli ultimatumin e tijë ... Diskutimi i Nikita Hrushovit teorikisht ishte për përdorim të mbrendshëm.Por shumë shpejt ai do të kalonte rrethet ... ... read more
Enver Hoxha u kujtua për sovranitetin e vendit atëherë kur Nikita Hrushovi i tha: “ti duhet të ikësh se ke bërë krime”. Dhe, për pushtetin e tij, izoloi ... ... read more
Nikita Hrushovi dhe Disneyland-i Bota.al 2015-06-28. Bota.al / 28/06/2015 / 0 0. Seria: Incidente të çuditshme dhe të errëta të Luftës së Ftoht ... ... read more
Nikita Hrushovi dhe Enver Hoxha. Janë ca pika kyçe në historinë e një vendi, për të cilat mendohet se dihet shumë, por në të vërtetë, ka ende shumë për ... ... read more