aparatet optike wikipedia?

Best Answer

Fibrat optike janë fije qelqi industrial, përçuese (transmetuese) të dritës apo pjesë të spektrit të saj, që në krahsim me fijet e telit lejojnë një ... - read more

Second Best Answer

Optika (greq. optikos = "e shikuara, opsis = "shikim"; optika = "mësimi mbi të shikuarën") është degë e fizikës që merret me sjelljen dhe vetitë e dritës ... - read more


Please vote if the answer you were given helped you or not, thats the best way to improve our algorithm. You can also submit an answer or search documents about how do you transfer songs from our ipod to my son s new mp3 player.
aparatet optike wikipedia? community answersaparatet optike wikipedia Similar Questionsaparatet optike wikipedia Resources

Aparatet e tilla quhen spektroskop me prizëm fig.6. ... Thjerrat optike Thjerrë optike quajmë materialin e tejdukshëm të kufizuar me dy sipërfaqe sferike. ... read more
Në vitin 2000 inaugurohet Salla 2000 e shfaqjeve të filmit me 120 vende, ku funksionojnë aparatet optike të projeksionit të dhuruara nga Televizioni Shqiptar. ... read more
... e materialeve te ndryshme sic jane fibrat optike qe perdoren shume ne industri si dhe qelqet dhe thjerrat optike qe perdoren ne aparatet e ndryshme sic jane ... ... read more
Projekt fizike :Aparatet Optike !!!! Rubrika. SHKENCA NATYRORE (FIZIKE, BIOLOGJI, KIMI, GJEOGRAFI) DHE DIDAKTIKA E TYRE. Microsoft Access...!!!! Projekt ne Word . ... read more
Sep 08, 2013 · Projekt fizike 1. PROJEKT FIZIKE MAGNETIZMI 2. ... Ne aparatet mates • Fushen magnetike tek aparatet mates e takojme tek tipet si: ... ... read more
4.1 Burimet e dritës dhe mjediset optike, përhapja e dritës.....71 4.2 Pasqyrimi i dritës, ligjet e pasqyrimit, pasqyrat e ... 4.10 Aparatet optikë ... ... read more
Të ndërtojnë shëmbëllimin e objekteve në aparatet optike. Të dallojnë teleskopin nga mikroskopi. - Të dinë se ç’është rrezatimi optik, ... ... read more
... aparatet dhe instrumentet për hulumtimin ... detare, gjeodezike, fotografike, kinematografike, optike, peshuese, matëse, sinjalizuese ... Wikipedia Warning ... ... read more
... ishin vendosur aty në gatishmëri aparatet e filmimit dhe të televizionit, çka tregonte se diçka do të ... RENEA përdori kamera me fibra optike (VIDEO) ... read more
Gjithmone duhet te kerkoni se sa eshte vlera OPTIKE e objektivit apo e Zoom-it, ... Aparatet fotografik dixhital Ke te drejte. ... read more
Fibrat optike. Aparatet endoskpike. Thjerzat dhe të metat e thjerzave. Syri ­ sistem optik. Mikroskopija optike dhe elektronike. Optika koherente. ... read more
... me tubat e tij të fibrave optike që përcjellin të dhënat, është folur. ... imagjinoni një fotografi të shkrepur me aparatet e parë: ... ... read more
... dhe sugjerimet gjatë kërkimit që shpesh do të ju dërgojnë në Wikipedia. ... Magazinimi i memories është i nevojshëm kur sinjalet e shumta optike ... ... read more
Wikipedia, enciklopedia ... një kompani private ka shtrirë mes bursave të Nju Jorkut dhe Çikagos një kabëll fibrash optike që transmeton sinjale 37 herë më ... ... read more
... më i moshuari mes tyre, duke vënë syzet optike. ... e ngurtësur veçse në mijëra e mijëra pikëza të fikësuara në aparatet fotografike. Errësira u ... ... read more
connect to download. Get pdf. ROLI I INFORMATES PER SIGURINE E SHTETIT ... read more
Singhal thotë: “Është përllogaritur se mesatarisht një kërkim kryen një udhëtim përgjatë fibrave optike prej 2400 kilometrash. ... read more
Lexoni krejt postimet nga Albert Vataj te Albert Vataj ... read more
Aparatet fotografikë jodixhitalë zhduken nga qarkullimi: ... Shpikësve të Wikipedia nuk u kishte shpëtuar asnjë prej potencialeve të internetit: ... ... read more
May 08, 2015 · fizika ne jeten e perditshme .. ... një aparat fotografik ose që të paktën kanë përdorur aparatet fotografike ... një paisje optike. ... read more
Lidhja mund të realizohet me anën e kabllove elektrikë, fibrave optike, mikrovalëve, ... (Procesori,Kujtesa RAM,etj.) dhe aparatet rrethuese. ... read more
Zeri incizohet me ndihmen e mikrofonit ne kasetofon apo diktafon ndersa pamja incizohet me ndihmen e kameres optike ... elekronike qe jane perdorur ne aparatet e ... ... read more
connect to download. Get pdf. L’Albania dipinta e raccontata da Mary Adelaide Walker (1820-1905) ... read more
... fibrave optike, ... Aparatet periferike dhe komponete elektronike tjera në të cilat është futur ky sistem deri më tani janë: ... sq.wikipedia.org ... read more
Nikoni eshte kompani qe merret me prodhimin e instrumenteve optike, ... si foto-aparatet edhe pse jo me te sofistikuarat me te ... WIKIPEDIA- enciklopedia me e ... ... read more
... elastik i quajtur kolonoskop që është e pajisur me një kamera të vogël me fibër-optike dhe ... rrezatimi që lëshojnë aparatet e ... en.wikipedia .org/w ... read more
... per pasoje, rrethet zyrtare, fondacionet private e aparatet shteterore transformohen derisa behen qoshe per realizim interesash personale. ... read more
... kabllove fiber optike, lidhjeve pa tela dhe teknologjive tjera. ... Aortic stenosis (6) Aparatet e anijeve kozmike (1) Aparatet elektrotermike (1) ... ... read more